Kreslené seriály

Domů
Pojď se mnou...
Jestřábůb životopis
Jestřáb a skauting
Kreslené seriály
Čtenářské kluby
13 bobříků
Knihy J. Foglara
Některé knihy o Jestřábovi
KPZ
Bibliografie
Poděkování

Rychlé šípy Původní seriály Knihy - komiksy Povídky, zpracované jinými autory

Kreslené seriály Jaroslava Foglara

Druhou spisovatelskou formou Jestřába je psaní scénářů ke kresleným seriálům. Jeho RYCHLÉ ŠÍPY jsou od svého počátku nejpopulárnější. Dnes se již řadí mezi nesmrtelná díla, neboť od prosince roku 1938, kdy vyšel první příběh seriálu v Mladém Hlasateli, ovlivnil dodneška život nejedné generace čtenářů.

Kreslených příběhů o Rychlých šípech vyšlo celkem 316. Z toho bylo 213 příběhů nakresleno Dr. Janem Fischerem, 8 Václavem Junkem, 3 Bohumírem Čermákem a 93 jedním z našich nejlepších banjistů Marko Čermákem.
RŠ ilustrované Dr. J. Ficherem
RŠ ilustrované M. Čermákem
Některá slovní spojení z tohoto seriálu téměř zlidověla : "To je nečestné a nesportovní", "Plantážníci..." apod.
Rychlé šípy jsou hlavními postavami i ve STÍNADELSKÉ TRILOGII: "Záhada hlavolamu", "Stínadla se bouří" a "Tajemství Velkého Vonta".
Knižní příběhy Rychlých šípů, prožité ve Stínadlech, se dočkaly zpracování ve formě kreslených seriálů ZÁHADA HLAVOLAMU (43 příběhů) a STÍNADLA SE BOUŘÍ (34 příběhů). Oba seriály ilustroval opět Marko Čermák.
Mimo toto téma je i dvojnásobné filmové zpracování Rychlých šípů, a to v podobě televizního seriálu Hynka Bočana a celovečerního filmu režiséra Václava Kotka.

RŠ v televizním seriálu H. Bočana